Filtry pevných částic zkráceně nazývané podle anglického nebo francouzského názvu DPF (Diesel Particle Filter) či FAP (Filtre Anti Particules) mají za úkol zachytit pevné částice spalin a snížit emise dieselových motorů, aby vyhověly stále přísnějším normám EU.

V rozmezí 50 - 200000km je nutná výměna filtru. Některé systémy navíc vyžadují pravidelné dolévání drahých aditiv.

Jak se projevuje ucpaný nebo nefunkční filtr?

  • rozsvícením kontrolky DPF nebo elektroniky motoru
  • přechodem motoru do tzv. nouzového režimu
  • vyšší spotřebou paliva
  • auto po sešlápnutí plynového pedálu neakceleruje
  • auto se přepne do režimu regenerace, čímž roste spotřeba vozu
  • auto se opětovně přepíná do režimu regenerace, může dojít k poškození motoru a jeho součástí (při neúspěšných regeneracích dochází k ředění motorového oleje a tím ztrátě jeho mazacích schopností)

Ignorování potřeby čištění DPF filtru může mít za následek zvýšené emise, pokles výkonu motoru, zvýšenou spotřebu paliva a dokonce i poškození DPF filtru, což může vést k drahým opravám. Ozvěte se nám co nejdříve, ať se vyhnete větším potížím.

Čištění DPF filtru vyžaduje odborné znalosti a vhodné vybavení. Neodborný zásah může poškodit filtr nebo ohrozit bezpečnost a provoz schopnost vozidla. Neriskujte poničení Vašeho DPF filtru a s tím spojené nákladné opravy a ozvěte se nám, pro zajištění kvalitního a profesionálního čištění.

Ano, nedostatečná regenerace může způsobit zanesení DPF filtru, což může vést ke zvýšeným emisím, nižšímu výkonu motoru a dokonce i poškození filtru. Zavčas se nám ozvěte, abychom společně předešli závažným poruchám.

Ano, ucpaný DPF filtr může způsobit zvýšený odpor výfukovým plynu, což může vést k vyšší spotřebě paliva. Čištění filtru může tento vliv snížit.

Ano, správná údržba DPF filtru může pozitivně ovlivnit celkovou životnost vašeho vozidla tím, že snižuje emise a udržuje optimální výkon motoru.

Nejlepší je obrátit se na odborníka. My provedeme vstupní kontrolu filtru a posoudíme jeho stav, abychom Vám doporučili nejvhodnější kroky.

Frekvence čištění DPF filtru závisí na stylu jízdy a podmínkách provozu. Obecně se doporučuje provádět čištění přibližně každých 100 000 až 150 000 kilometrů, ale může být nutné i dříve, zejména při častých krátkých jízdách v městském provozu. Ozvěte se nám a my vám se vším rádi poradíme.

Čištění DPF filtru je komplexní postup, který by měl provádět odborník. Pokus o čištění doma může vést k poškození filtru nebo vozidla. Je doporučeno nechat to na profesionálech.